WYCHOWANIE FIZYCZNE - ZAJĘCIA KLASOWO - LEKCYJNE                POWRÓT

Ciekawe lekcje w-f

Temat: Nauka odbić sposobem dolnym – piłka siatkowa.

Zadania szczegółowe:

Motoryczność: kształtowanie orientacji przestrzennej,

Umiejętność: nauka techniki odbicia piłki sposobem dolnym

Wiadomości: zapoznanie się ze specyfiką odbić sposobem dolnym oraz techniką ich wykonania

Kształtowanie postaw: doskonalenie współpracy w parach

Przybory: piłki do siatkówki, piłki do tenisa, paletki do nauki odbić dolnych, chwytaki do piłek

Część wstępna ( 10 minut):

1. Zbiórka, zapoznanie z celami zajęć – ustawienie w szeregu
  2. Zabawa ożywiająca berek zaczarowany – uczniowie bawią się w berka z założeniem że po dotknięciu przez berka goniona osoba zostaje zaczarowana i ustawia się w postawie siatkarskiej. Odczarować osobę można poprzez przejście pod jej nogami przez innego uczestnika.
  3. Ćwiczenia kształtujące z piłkami

- kozłowanie piłki prawą ręką lewa w tym czasie krąży w przód a następnie w tył

- ćwiczenie jak wyżej lecz kozłuje ręka lewa

- kozłowanie piłki oburącz z poruszaniem się krokiem odstawno dostawnym

- poruszanie się w skłonie tocząc piłkę po ziemi prawą ręką a następnie to samo z ręką lewą

- wyrzut piłki w górę i chwyt w wyskoku

- toczenie piłki ósemką pomiędzy nogami w jedną i w drugą stronę

- chwyt piłki z tyłu i przerzucenie jej za plecami do przodu z jednoczesnym jej chwytem

- krążenie piłką wokół tułowia

- skręty tułowia z piłką trzymaną oburącz przed klatką piersiową

C  Część główna (30 minut):

1. Pokaz i omówienie postawy przy odbiciu sposobem dolnym oraz omówienie zastosowania odbicia podczas gry

2. W parach jedna osoba z paletką a druga z piłeczką do tenisa ziemnego

- osoba z piłeczką dorzuca ją wysokim łukiem do współćwiczącego stojąc w odległości ok. 2 metrów od osoby z paletką. Zadaniem osoby z paletką jest odbicie dorzuconej piłeczki do rzucającego po kilku powtórzeniach następuje zmiana.

- ćwiczenie jak wyżej lecz odbijamy piłkę dorzuconą przed ćwiczącego z paletką z wymuszeniem jego dojścia i ustawienia się do odbicia

- ćwiczenia jak wyżej lecz w ustawieniu przez siatkę

- Zabawa Kto dłużej będzie żonglował piłeczką – rywalizacja w parach. Zadaniem ćwiczącego jest jak najdłużej podbijać piłeczkę paletką tak by nie spadła ona na podłoże.

3. W parach z chwytakami i piłkami siatkowymi

- jeden z ćwiczących odbija piłkę wysokim łukiem zaś drugi musi złapać ją w chwytak

- w ustawieniu przez siatkę jeden z ćwiczących wykonuje zagrywkę sposobem oburącz górnym lub zagrywkę dołem zaś osoba z chwytakiem stara się złapać piłkę tak by nie dotknęła podłoża.

- zabawa który zespół złapie więcej zagrywanych piłek. Ćwiczący z jednej strony siatki na sygnał próbują wykonać zagrywkę na drugą stronę siatki, zadaniem osób z chwytakami jest wyłapać jak największą liczbę piłek. Za każdą piłkę umieszczoną w polu drużyna zagrywająca uzyskuje punkt. Zespoły zagrywają na zmianę, wygrywa ten, który uzyska w sumie najwięcej punktów.

4. Gra 1X1z zadaniem. Uczniowie grają w parach przez siatkę z założeniem, że pierwsze odbicie musi być zawsze sposobem dolnym. Za błąd odbicia punkt otrzymuje przeciwnik.

Część końcowa (5 minut):

1. Zabawa uspokajająca minutka. Ćwiczący w siadzie skrzyżnym na sygnał odliczają w myślach czas jednej minuty, po którego upływie wstają. Zabawę wygrywają osoby, które wstaną równo po upływie wyznaczonego czasu lub najbliżej wyznaczonej granicy.

2. Podsumowanie i zakończenie zajęć