25 Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy
Przygotowania do Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy rozpoczęliśmy dość wcześnie. Jeszcze przed Świętami Bożonarodzeniowymi zgłosiliśmy liczbę uczestników oraz zwróciliśmy wypełnione ankiety wolontariuszy w Młodzieżowym Domu Kultury.
W piątek 13 stycznia, odbyło się szkolenie instruktażowe wolontariuszy w MDK. Obecni byli także przedstawiciele Straży Miejskiej i Policji, którzy udzielali cennych rad i wskazówek oraz przestrzegali przed możliwymi zagrożeniami i niebezpieczeństwami. Podczas spotkania otrzymaliśmy identyfikatory, puszki i plakaty.
W niedzielę 15 stycznia wszyscy wolontariusze stawili się bardzo wcześnie w szkole. Już o godz. 8.30 wyszliśmy kwestować w pobliżu szkoły. Akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem i powodzeniem.
Gdy ręce uginały się pod ciężarem puszek, postanowiliśmy zakończyć akcję i udać się do głównego sztabu.
W MDK rozliczyliśmy zawartość naszych puszek. Byliśmy szczęśliwi usłyszawszy, że wolontariusze naszej szkoły zebrali łączną kwotę 4 146,04 złotych. Pieniądze zebrane podczas 25. Finału zostaną przekazane na dla ratowania życia i zdrowia dzieci na oddziałach ogólnopediatrycznych oraz dla zapewnienia godnej opieki medycznej seniorom.
Wszystkim wolontariuszom oraz opiekunom- Pani Joannie Szafaryn-Daniłowicz, Pani Marzenie Klekowickiej, Pani Katarzynie Podolewskiej, Pani Alicji Aktyl-Rosłaniec, Pani Urszuli Brzyskiej
SERDECZNIE DZIĘKUJEMY!!!!
Weronika Kowalewska,
Aleksandra Lądowska, Malwina Kubot, Katarzyna Szewczenko
|
590,64 |
Paweł Kurowski,
Sebastian Brach, Paweł Romejko, Norbert Pawlak
|
1 017,32 |
Maja Gołębiowska,
Zuzanna Korzeniewska, Aleksandra Szczepańska
|
806,85 |
Aleksandra Michalak,
Wiktoria Krakowiak, Magdalena Kwasiborska
|
675,00 |
Oliwia Woja,
Nadia Pogorzelska, Aleksandra Malicka
|
1 056,23 |
SZKOLNY KONKURS KULINARNY „PIERNIK ŚWIĄTECZNY”
Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia, Samorząd Uczniowski ogłosił szkolny konkurs kulinarny, w którym należało w rodzinnej atmosferze domowej kuchni wspólnie z rodzicami lub dziadkami upiec pierniki i własnoręcznie ozdobić je w ciekawy sposób.
W konkursie wzięło udział łącznie 42 uczniów. Z klas 1-3 zgłosiło się 29 uczniów, natomiast z klas 4-6 – 13 uczniów.
Jury przede wszystkim oceniało dziecięce zaangażowanie, wysiłek.
A oto wyniki:
1 miejsce – Natalia Demianiuk 5a
2 miejsce – Filip Kędzierski 3d ex aequo Jakub Milner 2d
3 miejsce – Antonina Burdon 1c ex aequo Maja Kwiatkowska 2e
Wyróżnienia:
Nadia Behnke 1c
Daniel Wójcik 3c
Amelia Sikora 2b
Zuzanna Gmurczyk 2b
Wiktor Rozkosz 3a
Filip Orliński 2a
Natalia Szulecka 2g
Lena Kosowska 1b
Aleksandra Chrósny 5c
Julia Piotrowska 4a
Zuzanna Marciniak 4e
Mateusz Kuźniewski 5c
Oprócz dyplomów i wyróżnień, nagrodziliśmy także niektóre prace symbolicznymi drobiazgami. Łącznie, wręczyliśmy 33 świąteczne upominki.
Mamy nadzieję, że konkurs i dzieciom i dorosłym przyniósł wiele radości i pozwolił poczuć magię nadchodzących Świąt Bożonarodzeniowych.
BETLEJEMSKIE ŚWIATŁO POKOJU
W Grocie Narodzenia Pańskiego w Betlejem płonie wieczny ogień. To właśnie od niego co roku odpala się jedną świeczkę, której płomień niesiony przez skautów w wielkiej sztafecie przez kraje i kontynenty obiega świat.
Sam moment odpalania Światła w Betlejem jest wyjątkowy. Dla tej idei ludzie potrafią na chwilę się zatrzymać, powstrzymać złość i gniew. Betlejemskie Światło Pokoju wyrusza w swoją drogę już od 30 lat będąc znakiem pokoju, poświadczeniem wzajemnego zrozumienia i symbolem pojednania między narodami.
Okres Bożego Narodzenia jest bardzo ważny. To czas, aby pomyśleć o tym, co tak naprawdę ważne…Płoccy harcerze wieźli Betlejemskie Światło Pokoju przez kilkaset kilometrów z Wiednia do Płocka, pragnąc przekazać ten płomień i pokazać, że pokój, wyrozumiałość, cierpliwość i poświęcenie są możliwe.
Tegoroczna uroczystość przekazania Betlejemskiego Światła Pokoju odbyła się w dniu 14 grudnia w Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 23
im. Armii Krajowej w Płockiej przy udziale harcerzy z Hufca ZHP Płock im. Obrońców Płocka 1920 roku.
Szkołę Podstawową nr 3 im. Kornela Makuszyńskiego w Płocku reprezentowała delegacja: Magdalena Cywińska, uczennica klasy 5a, Zuzanna Ogrodzińska, uczennica klasy 5d, oraz opiekun Samorządu Uczniowskiego, Marzena Klekowicka. Uczennice, jako że należą do Hufca harcerskiego, wystąpiły w mundurach harcerskich. Podczas uroczystości mieliśmy przyjemność obejrzeć przedstawienie światła i cienia przygotowane przez uczniów SP23. Istotnym przesłaniem wspomnianego występu artystycznego było krzewienie uniwersalnych wartości: nadziei, wiary, miłości i pokoju…I to, jak podsumowała występ Dyrektor szkoły, że nadzieja umiera jako ostatnia. I dopóty tli się w nas nadzieja, dopóki jesteśmy ludźmi i tworzenie pokoju wszędzie tam, gdzie jesteśmy-jest możliwe…
MIKOŁAJKI
Dzień 6 grudnia czyli powszechnie znany jako Mikołajki kojarzy się najmłodszym z postacią Świętego Mikołaja oraz drobnymi upominkami. Toteż tego dnia Samorząd Uczniowski także postanowił obdarować uczniów klas 1-6 słodkościami. Uczennice klasy 6 E – Oliwia Czachowska, Katarzyna Mańkowska oraz Marta Starczewska, zapukały do każdych drzwi i każde dziecko, czy te młodsze czy te starsze, poczęstowały słodkościami. Miło było widzieć zaskoczenie i uśmiech na wszystkich twarzach.
GÓRA GROSZA
W dniach 28 listopada do 9 grudnia 2016r. przeprowadziliśmy zbiórkę monet groszowych, uświadamiając uczniom, że oddając chociażby jeden grosz, można zrealizować wielkie przedsięwzięcia na rzecz dzieci w trudnej sytuacji życiowej. Musimy jeszcze przeliczyć zebrane monety ilościowo, zapakować i przesłać. Już cieszymy się, że mogliśmy obdarować inne dzieci.
DZIEWCZYNKA Z ZAPAŁKAMI
W dniach 12 – 13 listopada 2016r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w akcji pod nazwą: Dziewczynka z zapałkami. Nasi wolontariusze, uczniowie z klas 4b, 4d, 5a, 5b, 5c, 5d i 6d, prowadzili charytatywną zbiórkę pieniężną w centrum handlowym: Galeria „Wisła” w sobotę i niedzielę. Są dumni z siebie i zachęcają pozostałe Koleżanki i pozostałych Kolegów do udziału w kolejnych akcjach. Jak sami mówią: „Było fajnie”.
Obchody Święta Niepodległości 2016.
W piątek płocczanie, podczas uroczystości patriotycznych, oddali hołd wszystkim, którym zawdzięczamy wolność. Płocczanie świętowali 11 listopada od wczesnych godzin. Na Placu Obrońców Warszawy zebrały się Poczty reprezentacyjne. Następnie zostały złożone kwiaty przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz przed pomnikiem Władysława Broniewskiego – żołnierza Legionów Polskich. W Bazylice Katedralnej odbyła się Msza święta w intencji Ojczyzny. Po Mszy świętej rozpoczęły się uroczystości przy Płycie Nieznanego Żołnierza. Podczas tych uroczystości, uczennica klasy 5a – Agata Banaszczak oraz uczennice klasy 5d – Zuzanna Ogrodzińska, Katarzyna Szewczenko i Zuzanna Zielińska, wraz z opiekunem Samorządu Uczniowskiego – Marzeną Klekowicką, w imieniu całej społeczności szkolnej złożyły kwiaty w hołdzie tym, którym zawdzięczamy dzisiejszą Polskę wolną i niepodległą. Należy także podkreślić fakt, iż Agatka, Kasia i Zuzia Zielińska należą do chóru Pueri et Puellae Cantores Plocenses – więc tego dnia zarówno uroczyście uczestniczyły w mszy świętej śpiewając narodowe pieśni wraz z chórem, jak i złożyły kwiaty w imieniu Kolegów / Koleżanek ze szkoły. Zuzię Ogrodzińską także należycie wychwalamy – uczennica chętnie uczestniczyła w uroczystościach przy Płycie Nieznanego Żołnierza, dumnie nosiła strój harcerski. Zuzia ponadto należy do HZPiT „Dzieci Płocka”.
Słowa podziękowania dla uczennic, które tak angażują się nie tylko w życie szkoły ale i miasta. Z uśmiechem na ustach i ogromną ochotą wzięły udział w miejskich uroczystościach z okazji Święta Niepodległości, i to mimo niesprzyjającej aury, chłodu i prószącego tego dnia śniegu. Dziękujemy także Rodzicom, którzy towarzyszyli swoim córkom.
Akcja puszka dla Puszka.
Uczniom naszej szkoły jest doskonale znana ta akcja charytatywna z przewrotnym hasłem. Kochamy zwierzęta i pamiętamy o nich. Jesteśmy świadomi tego, że w płockim schronisku przebywa znaczna liczba bezpańskich kotów i psów. Więc działamy lokalnie i wspieramy schronisko poprzez regularne zbiórki mokrej i suchej karmy. W okresie zimowym oddajemy także koce lub kołdry. W miesiącu październiku przekazaliśmy schronisku karmę o łącznej wadze 164 kilogramów, a także koce i kołdry. Dziękujemy Rodzicom, Wychowawcom, Nauczycielom… w szczególności p. Iwonie Adamiak, która tak zmotywowała swoich uczniów na lekcjach przyrody, iż duża ilość karmy pochodziła właśnie od niej i jej podopiecznych.
Pamiętajmy:
„Pełny brzuszek, to zadowolony brzuszek…”
I zwłaszcza teraz, w chłodnym listopadzie postarajmy się o ciepłe rzeczy, którymi można byłoby wyścielić psom budy. Jeżeli posiadacie nikomu niepotrzebne, stare koce, kołdry, poduszki, a nawet ciepłą odzież – nie wyrzucajcie na śmieci, przekażcie…
Ja i Król Maciuś I.
Samorząd Uczniowski ogłosił wśród uczniów międzyszkolny konkurs plastyczny pt.: „Ja i Król Maciuś Pierwszy.” Organizatorem konkursu jest Młodzieżowy Dom Kultury. Konkurs był skierowany do uczniów zarówno klas 1-3 jak i 4-6. Na konkurs wpłynęły tylko 3 prace. Autorami prac były: Aleksandra Lądowska kl.5c, Gabriela Łyzińska kl.5c oraz Zuzanna Zielińska kl.5d. Teraz tylko cierpliwie czekamy na wyniki. Poniżej prezentujemy dwie prace. Bardzo mi przykro, nie posiadamy zdjęcia pracy Zuzi. Ale uwierzcie – była kolorowa i przepiękna. Wszystkie prace będzie można podziwiać na wystawie pokonkursowej w MDK.
ZBIERAJ KARTRIDŻE, RATUJ KONIE
Program polega na zbiórce zużytych tuszy i tonerów do drukarek (kartridży).
Zebrane kartridże są odbierane i przekazane do reprodukcji, dzięki czemu Klub Gaja otrzymuje środki na ratowanie i leczenie koni.
Po raz pierwszy Szkoła Podstawowa nr 3 w Płocku przekazała zużyte kartridże i tonery do drukarek w czerwcu 2013r. Wtedy zebraliśmy i przekazaliśmy ponad 120 sztuk kartridży.
W roku szkolnym 2013/2014 zebraliśmy znacznie więcej kartridży. Czekamy na ostatnie sztuki zanim przystąpimy do dokładnego przeliczania, pakowania i przygotowywania kartridży do transportu.
KORZYŚCI Z UDZIAŁU W PROGRAMIE ZBIERAJ KARTRIDŻE, RATUJ KONIE:
- zmniejszenie zanieczyszczenia środowiska poprzez recykling odpadów (kartridże, na wysypisku śmieci rozkładają się kilkaset lat i mogą zanieczyścić glebę)
- zwiększenie świadomości ekologicznej u uczniów, rodziców, nauczycieli i społeczności lokalnej
- pomoc w ratowaniu chorych, zaniedbanych i opuszczonych koni (dzięki pieniądzom ze zbiórki kartridży zostanie im zapewniona opieka i nowy dom)
-
możliwość otrzymania wyróżnienia dzięki rywalizacji między placówkami w całej Polsce
PUSZKA DLA PUSZKA
Dziękujemy „i Małym i Dużym” za udział w szkolnej akcji „Puszka dla Puszka” organizowanej przez Samorząd Uczniowski. Począwszy od września 2013 przekazaliśmy ponad 170 kg suchej i mokrej karmy dla zwierząt z płockiego schroniska.
Nadal zachęcamy Was, którym nie jest obojętny los bezpańskich psów i kotów o przekazywanie opiekunom SU- p. Dorocie Zielińskiej i p. Marzenie Klekowickiej, suchej i mokrej karmy, gdyż…
Pełny brzuszek, to zadowolony brzuszek.
Trwa także zbiórka niepotrzebnych kocy, ręczników czy pościeli – już teraz zatroszczmy się o zwierzęta w chłodne noce.
Wspólnie uczmy się szacunku, troski i empatii dla porzuconych zwierząt.
Gdy tylko zauważysz błąkającego się bądź zranionego (potrąconego przez samochód) psa lub kota, nie wahaj się skontaktować się z płockim schroniskiem.
Ponadto schronisko prowadzi adopcję zwierząt (regulamin adopcji oraz galeria zdjęć zwierząt dostępna na www.schronisko.pgkplock.pl). Jednakże pamiętaj, że gdy Twoi rodzice pozwolą Ci zabrać psa/kota do domu, to Twoim obowiązkiem jest opiekować się nim i dbać o niego. Czworonóg zabrany do domu, zaufa Ci i pokocha Cię. Nie zawiedź jego zaufania i nie zrań go!
Marzena Klekowicka
TELEFONY KOMÓRKOWE
W roku szkolnym 2013/2014, podobnie jak i w ubiegłym, zachęcamy Was do przekazywania używanych bądź uszkodzonych telefonów komórkowych Samorządowi Uczniowskiemu, który za pośrednictwem Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Płocku, współpracuje z Towarzystwem Opieki nad Ociemniałymi w Laskach.
Celem akcji jest pomoc dzieciom niewidomym, wychowankom Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi w Laskach, Izabelin. Podopieczni Towarzystwa uczą się niezależności od najwcześniejszych lat. W przedszkolu, niewidome dzieci samodzielnie myją się, ubierają, jedzą, poznają świat i innych ludzi. Starsze dzieci uczą się przede wszystkim alfabetu brajla w szkole podstawowej, następnie kontynuują naukę w gimnazjum i szkole ponadgimnazjalnej przygotowując się do matury. Więcej szczegółowych informacji znajdą Państwo na stronie internetowej pod adresem http://www.laski.edu.pl
Telefony komórkowe zostaną wycenione, a dochód z ich sprzedaży zostanie przeznaczony na potrzeby Towarzystwa.
A więc, gdy Twój telefon milczy od stuleci, pokrywa go warstwa kurzu, nie chowaj go już dłużej w szufladzie-oddaj telefon na szczytny cel.
Począwszy od września 2013, zebraliśmy i przekazaliśmy 20 sztuk telefonów komórkowych. Akcja trwa…
Marzena Klekowicka