Koniec zajęć szkolnych i początek letniego wypoczynku, to niestety, również okres zwiększonego ryzyka wypadków i nieszczęść, których można uniknąć. Poniżej publikujemy skrótowy poradnik jak dbać o bezpieczeństwo swoje i innych.
W każdej podróży przyda się telefon komórkowy z zapisanymi numerami alarmowymi.
Przypominamy:
112 – centrum powiadamiania ratunkowego,
997 – policja,
998 – straż pożarna,
999 – pogotowie ratunkowe
Polecamy również oznaczenie w spisie kontaktów jednego numeru pod nazwą ICE . Skrót ICE (ang. In Case of Emergency- w nagłym wypadku) w telefonie jest ogólnoświatowym symbolem ratującym życie. Pod hasłem „ICE” należy wpisać numer osoby, którą należy powiadomić w razie wypadku. Innym sposobem zwiększającym bezpieczeństwo w oparciu o telefon komórkowy jest zapisanie grupy swojej krwi pod literą K, np. „Krew 0 RH -„
Górskie wycieczki, mimo iż zapewniają niesamowite wrażenia i bliski kontakt z naturą, należą jednak do niebezpiecznych sposobów spędzania wolnego czasu. Kardynalną zasadą, od której nie ma odstępstw jest poruszanie się po szlakach, zgodnie z oznaczeniem trasy, oraz przy pomocy mapy. Próby wędrowania po górach „na przełaj” często kończą się tragicznie. Pamiętajmy, że dzika przyroda to również ryzyko kontaktu z dziką zwierzyną, która wystraszona może atakować. Nie poruszajmy się wobec tego po miejscach, które nie zostały to tego celu zaplanowane i zaprojektowane.
Ważne numery telefonów:
Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe – 601 100 300
Numer alarmowy – 985.
Podczas wakacji często korzystamy z różnego typu kąpielisk, od morza, przez jeziora czy rzeczy, na basenach kończąc.
Pamiętajmy, że bezpieczne pływanie to tylko i wyłącznie pływanie w miejscach do tego wyznaczonych. Pamiętamy, by zawsze słuchać poleceń instruktora i ratownika. Naukę pływania można prowadzić tylko w wyznaczonych, dokładnie zbadanych miejscach. Na głęboką wodę, poza strzeżony akwen, wypływać wolno wyłącznie posiadaczom karty pływackiej drugiego stopnia, tzw. żółtego czepka.
Przed korzystaniem z kąpieliska, warto dowiedzieć się gdzie stacjonuje ratownik, z kim kontaktować się w przypadku zauważenia jakichkolwiek nieprawidłowości. Częstym problemem jest różnica temperatur pomiędzy gorącym powietrzem a zimną wodą. Bez wcześniejszego przygotowania, może skończyć się to szokiem termicznym, skurczami, czy wyziębieniem organizmu.
Pamiętajmy o tym by podczas silnych upałów nie wychodzić na słońce bez nakrycia głowy. Ważne jest również by podczas takiej pogody uzupełniać ilość płynów w organizmie, by nie doprowadzić do odwodnienia.
Wakacje służą wypoczynkowi i regeneracji po całorocznej pracy czy nauce. Pamiętajmy jednak, że wolny czas nie zwalnia nad od odpowiedzialnego myślenia i planowania wypoczynku.
Polecamy strony:
http://bezpiecznewakacje.pl/
http://www.wopr.pl/
http://www.gopr.pl/