Przewodnik oprowadza pewną szkolną wycieczkę po wnętrzach zamku w Wiśniczu. Jedne dzieci są żywo zainteresowane historią zwiedzanego miejsca, inne – niestety rozmawiają, słuchają muzyki czy grają na telefonach komórkowych. Wobec takiego lekceważenia kultury i historii, rozlega się szum wiatru oraz grzmoty piorunów. Duch przestrzega tych, którzy za nic mają historii czar. Dzieci pojmują, że znajdują się w lochach, sami, bez przewodnika. Odnajdują skrzynię pełną skarbów. Każdy wydobyty ze skrzyni przedmiot przywołuje na myśl polską legendę, od „Stopki królowej Jadwigi”, przez „Legendę o cudownym pierścieniu, czyli skąd wzięła się sól w Wieliczce” po legendę „O tym, jak Skarbnik wynagrodził górnika” i wiele innych. Wkrótce pojmują, że wystarczy przypomnieć sobie legendę, aby Duch wydostał ich z lochów. Dzieci wydostają się z lochów i tym razem z uwagą słuchają słów przewodnika.
„Skrzynia pełna legend” czyli jak odnaleźć „klucz w legendy świat” to tytuł utworu , który stał się scenariuszem dla przedstawienia przygotowanego przez uczniów klasy 5B dla swoich rówieśników. Wielu nauczycieli zaangażowało się w przygotowania. Próby prowadziła pani Małgorzata Jankowska, która także zgromadziła potrzebne rekwizyty, w tym autentyczny hełm rycerza, zbroję, tarczę czy trąbkę. Panu Tomaszowi Krawczykowi zawdzięczamy efekty muzyczne, jak szum wiatru czy Hejnał Mariacki. I duch do nas także przemówił – w nagranym głosie ducha, uczniowie rozpoznali pnią Iwonę Anioł-Dziadkowiec. Uczniowie pod kierunkiem pani Małgorzaty Zadrożnej – Szochner przygotowali scenografię. Wykorzystano także narzędzia komputerowe oraz tablicę interaktywną.
Po zakończonym sukcesem przedstawieniu, widzowie odgadywali tytuły legend, dyskutowali na temat przedstawienia, wymieniali elementy charakterystyczne dla przedstawienia teatralnego.
Marzena Klekowicka
Fotorelacja w zakładce Galeria / Wydarzenia.